
Mentett sünöket engedtek szabadon a Fővárosi Állat- és Növénykert munkatársai a Pilis hegységben csütörtökön. Az állatokat magánszemélyek vitték be az állatkertbe a múlt év második felében, a tavasz beköszöntével azonban 15 jó kondícióban lévő sünt - a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal egyeztetve - a Pankos-tető mellett visszaengedtek a szabad természetbe - közölte a városligeti intézmény csütörtökön. A keleti sün (Erinaceus roumanicus) szinte az egész ország területén elterjedt faj, amely általában az erdős területeket kedveli. Védett fajnak számít, eszmei értéke 10 ezer forint.
Közismert jellegzetessége, hogy veszély esetén összegömbölyödve, a testén viselt körülbelül 16 ezer tüske segítségével igyekszik megvédeni magát. Ez a védelmi mechanizmus a legtöbb ragadozó kedvét elveszi a sünlakomától, habár az uhu és a vaddisznó ellen legtöbbször hatástalannak bizonyul.
A sünök éjjel aktívak, éjszakánként komoly távolságokat tesznek meg táplálék után kutatva. Étlapjukon főként apró gerinctelenek, kisebb gerinces állatok szerepelnek. A téli időszakban védett búvóhelyet keresnek, és testhőmérsékletüket 4-5 fokra lecsökkentve téli álomba merülnek.
A fővárosi állatkert hosszú évek óta foglalkozik a bajba jutott sünök mentésével. A behozott állatok között rendszerint elárvult fiatalok, sérült, kutyák által megmart egyedek, illetve olyan állatok akadnak, amelyek valamilyen okból nem tudtak felkészülni a télre.
Fotó: Bagosi Zoltán
MTI
2010. 04. 30.
Kapcsolódó oldalak:
www.zoobudapest.com/mentett-sunoket
www.zoobudapest.com/termeszetvedelem/mentes-gyogyitas
www.vadonleso.hu