
Bankadó helyett pénzügyi tranzakciók megadóztatása kellene
Susan George szerint, hiába állított össze az IMF egy 750 milliós mentőcsomagot, Németország betiltotta a spekulatív shortolást, ha nincs az uniónak egy olyan központi bankja, amely központi bankként, EU-kötvények kibocsájtásával kedvezőbb gazdasági feltételeket teremhetne meg tagországainak, mint a pénzügyi piacok. Nem globális bankadóra lenne szükség, hanem a pénzügyi tranzakciók megadóztatására. Miért? Mert a bankok azért fizetnék be a válságalapba a globális bankadót, hogy egy következő recesszió alkalmával ne közpénzből kelljen őket újra megmenteni, ám ez a rendszer csak ismét arra ösztönözné őket, hogy bármikor felelőtlenül lehet majd hitelezni és spekulálni-, mert ha nagy a gond, ott van az alap, amiből úgyis megmentik őket. A leendő globális bankadó így csak akkor jó és használható, ha annak összegét a szociális rendszerre költik a kormányok.
Közösségi ellenőrzést a bankok felett!
Az ATTAC éppen ezért azt szeretné, hogy vonják demokratikus civil kontroll alá a bankokat, ha már hatalmas, az adófizetők pénzéből származó összegekkel segítették ki tavaly és tavalyelőtt őket. A banki tevékenységnek is közszolgáltatásnak kellene lennie. Ami persze nem azt jelenti, hogy ész nélkül osztanánk a pénzt mindenkinek, hanem hogy bizonyos szabályok alapján lehetne csak kölcsönhöz jutni, mondjuk az infláció plusz a kölcsönzéssel járó költségek alapján. Az emberek a fizetésüket betétként helyeznék el a pénzintézeteknél, és a bank adná kölcsön a pénzt a köz által meghatározott feltételekkel. Ezután meg kell nekik mondani, hogy kis-és középvállalkozások zöld projektjeit finanszírozzák, amivel egyben munkahelyeket is teremtenek, illetve olyan magánszemélyeknek adhatnának kölcsön, akik energiatakarékossá akarják tenni a lakásukat, mert az igazi veszély manapság, még ha az emberek nem is érzik, a klímaváltozás.
Az IMF és a privatizáció
Éppen ezért megkérdőjelezhető döntés volt a magyar kormány részéről, hogy 2008-ban 25 milliárd dolláros hitelkeretet kért az IMF-től és a Világbanktól. Ha nem kért volna Budapest kölcsönt, akkor Magyarország leértékelte volna a forintot, felemelte volna a kamatokat, és az import áruk helyett helyi árut vettek volna. A lényeg, hogy az IMF mindig ugyanazokat a feltételeket szabja meg a segítségért cserébe. Mindent privatizálni kel, meg kell emelni a kamatokat, egy csomó munkahelyet meg kell szüntetni, és be kell vezetni a neoliberális piacgazdaságot – ami rövidtávon nagyon fájdalmas mechanizmus. Ott van például Oroszország: elpusztították az egészségügyi rendszerüket, ami mondjuk valóban nem működött a legjobban.
A teljes riportot itt olvashatja el
Kapcsolódó oldal: www.ingatlan.net